Samet KAYA

Blog

İnternetten Para Kazanmak? Samimi İtiraf

İnternetten Para Kazanmak? Samimi İtiraf

 

Uzun ve anlam bozukluluğu olabilesi yüksek bir yazı okuyacaksınız öncelikle bunu söyleyeyim. Uzun yazıları okumayı sevmeyen arkadaşlarım. Başka ve daha yararlı olduğunu düşündüğü konularda takılsın tavsiyem.

Evet arkadaşlar, öncelikle biraz kendimden bahsedeyim. Ben çoğunuz gibi sizin geçtiği yollardan geçen 31 yaşında bir kardeşiniz veya ağabeyinizim. Herşey lanet olası bir mynetin mysitesi ile başladı sonrasında şu bedava-sitem’in tr.gg uzantılı sitesiyle devam etti. Yazımda herşey samimi ve doğru olacak. İlk samimi itirafımda şu olsun okuyuculara güven verme açısından, adım Okan değil. Okan isimini kullanmamın nedeni ailemin bana OKAN diye hitap etmesi. Sebebi ise benden 2 yaş büyük olan ablamın daha 3-5 yaşlarındayken Özkan diyememesi ve OKAN’a benzer bir şey demesi. Bu söyleniş şeklini ailem komik bulmuş olsa gerek ablam Okan diyor diye onlarda Okan demeye başlamış öyle de kalmış. Hatta o kadar ki, ben adımın Özkan olduğunu okuma yazmaya başladığımda öğrendim. Bu detayı şunun için veriyorum. Belki bir kaçınızın bildiği okandiyebiri.com adlı bloğun sahibiyim hatırı sayılır bir ziyaretçisi ve bilinirliği var. Göreceğiniz gibi wordpress bir site. Hatırlarsanız bilen bilir bir ara örümcekoyun.com diye bir forum vardı. Php öğrenme isteğim o zamanlar öyle depreşti ki bilgisayara saldırıyordum adeta.

İlk temamı bu scripte yaptım ve orada da aynı isimle moderatörlük yaptım uzun zamaaan. İlk paramı da adsense üzerinden o scriptle kaldırdım aşağı yukarı aylık 300 tl kadar. Çok iyi paraydı o zaman.

Sonraları orası kapanınca bende sitemi kapattım. Ve öğrenmeye devam ettim derken evlendim. Bu evlilikten şimdilerde iki çocuğum var. Biri 3 diğeri 1 yaşında(1 yaşında olan leptopun klavyesinde ikamet ediyor)

Evlendikten sonra nasip midir rızık meselesi midir çözemedim ancak bloğumdan deli gibi mailler almaya başladım ki o zamanlar analiytic ten ziyaretçimi dahi takip etmiyordum çünkü para kazanma odaklı açmamıştım. Bildiğin not defteriydi benim için. 5 yıl önce kadar Tayfun Erbilen’in video dersleriyle karşılaştım kesinlikle aptala anlatır gibi anlatmıyordu, benden yaşça küçük olan Tayfun kardeşimiz tamda benim istediğim gibi anlatıyordu. Okandiyebiri.com sitesi üzerinden aldığım işlerde genelde wordpress işi geliyordu. WordPress konusunda çok iyiydim çoğu şeyi eklentisiz yapabiliyordum. Her türlü oynuyordum. Yabancı kaynaklı videoların katkısı çok büyük.

Bu wordpress bilgim ile Borusan’ın x ilinde ki bir bölge müdürüne, X adında bir ceza avukatına, x adında bir polise vs. derken. Hem müşteri portföyümü genişlettim. Hem de bilgi dağarcığımı. Başlarda çok komik rakamlar istiyordum müşterimlerimden utana sıkıla bana hep iki-üç misli geliyordu sen hakettin şeklinde.(Düşünün ne kadar düşük fiyat istediğimi)

Daha sonra bu utangaçlığı atıp ölü fiyata iş yapmamaya karar verdim php bilgimi de arttırdım. Üç adet basit script yapıp ücretsiz olarak piyasaya saldım. Warez veya normal script indirme sitelerinde 1000 lerce indirme aldı bunlar amaç tanınmaktı. Tanınmanın amacı da kesinlikle ego değil, iş hacmimi artırmaktı. Sonraları bu işe profesyonel anlamda girişip yıllık gelirimi yaklaşık olarak o sene 15.000 ile kapattım. Böyle para tatlı gelince eyyy adsense sen kimsin yaaa! deyip bloğumdan tüm reklamları kaldırdım. O site hala sponsor reklamlar ile hem kendini ayakta tutar hemde üç-beş bişey benim cebime akar.

Çok paraya sıkıştığım bir dönemde eşimle yürürken alakasız bir telefonla eğer profesyonelseniz gerçekten prefesyonelseniz bir iş teklifim var diyen bir arkadaşın reddedilmeyecek teklifine beş parasızlıktan işin ne olduğunu bilmeden evet bile dedim. Eve gelip aradığımda yabancı isimli bir site adresi verdi bu siteye makale yazacaksın dedi. Pek huylandırmayan siteyi ziyaret ettiğimde, p..r.o sitesi olduğunu görmemle kapatmam bir oldu(çünkü eşim yanımdaydı  Ancak buradan çıkan sonuç her bildiğiniz lehinize olan durumu önünüze gelenle paylaşmayın. Yani bazı konularda biraz cimri davranmakta fayda var, bunu da kazanmanın bir sırdan ibaret olduğuna yorabilirsiniz.

Konuyla pek alakası yok, ancak evliyseniz veya evlenecekseniz bu işi ertelemekte fayda var. Kazanmak için biraz özgür olmak gerekiyor. Misal ben karıyla her gün papazım. Büyük oğlanın istemediği kadar oyuncağı varken hala leptomun şarz makinasıyla oynaması, ufak oğlanın klavyeye vurması oturması, beni demotive eden şeyler.

Neyse konumuza dönelim, kazandığım paralarla sabit geirli site satış ilanlarını inceleyerek en çok hangi sektörde para olduğunu tesbit ettim ve bu sektörlere dair yazılımlar ürettim. Buna benzer Sabit gelirli 5 sitem var.

Bazen forumlarda konuları açılır görürsünüz “…adam benden çaldığı içerikle beni geçti..”, haber siteleri misal, “…yahu bu yazıyla nasıl kafada.” Google amca diyo ya içerik kraldır diye. Bizim buradan çıkardığımız hep özgünlük anasını satayım. Şimdi şarkı sözü siten var nasıl özgün olacaksın şarkıları farklı mı yazacaksın? Hayır bütün şarkılar sende olacak? Bu konuya fazla girmeyeceğim herkesin doğrusu kendine yoksa karışır buralar. Ama anlayan bişeyler anladı…

Yadsınamayacak bir gerçek var ki forumlar çevre ve tanınma konusunda o kadar çok etkili ki, insan ister istemez kim lan bu diablo deyip araştırıyor yaptıklarına bakıyor linkten linke gidiyor. Profiline ekli olan ticaret konularına bakıyor vs.. Ama farkında değil bunu siz sağlıyoruz. Bizim derdimiz zaten bu..

Ne kazandığım ile alakalı bir miktar vermeyeceğim ancak şu sıralar 5 haneli kazanıyorum.(Sonuç itibariyle bu bir sidik yarışı değil) Nasıl bu hale geldiğimin de açıkcası gördüğünüz gibi çokta ağam şahım bir sırrı yok.

Ben bu duruma gelirken dikkat ettiğim hususlar sadece şunlar oldu tüm samimiyetimle;

1- Dürüstlük
2- İlgi
3- Hırs ve İkna(İyi yanlarını anlatın)
4- Mağdur etmemek(iade çok kötü bir şey değil, sizi bir çok şikayetten kurtarır, olmuyorsa kibarca iade edin)
5- Kişiye saygı(Bazen hiç bir s..kimi hak etmeyebilir, olsun insan olduğu için saygı)