Menu Position

Style Color

Box Style

Theme Color

Samet KAYA

Windows 7 desteği 14 Ocak 2020'de sona erecek

Ana Sayfa Blog Listesi 9 Kasım 2019
Windows 7 desteği yaşam döngüsü

Microsoft, 22 Ekim 2009'da yayımlandığında Windows 7 için 10 yıllık ürün desteği sağlama taahhüdünde bulunmuştu. Bu 10 yıllık süre sona erdiğinde, Microsoft olarak Windows 7 desteğini sona erdireceğiz, böylece yatırımlarımızı yeni teknolojiler ve harika yeni deneyimlere odaklayabileceğiz. Windows 7 için destek sonu tarihi tam olarak 14 Ocak 2020 olacaktır. Bu tarihten sonra, Windows Update için teknik destek ve bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olan yazılım güncelleştirmeleri artık o ürün için sunulmayacaktır. Microsoft, hizmete ihtiyacınız olması ve desteğin artık sunulmaması durumunu önlemek için Ocak 2020'den bir süre önce Windows 10'a geçiş yapmanızı kesinlikle önerir.

Destek sonu benim için ne anlama gelir?

Bilgisayarınızda Windows 7 bulunuyorsa 14 Ocak 2020'den sonra cihazınıza artık güvenlik güncelleştirmeleri sunulmayacaktır. Bu nedenle, sürümünüzü sizi ve verilerinizi daha güvenli tutmaya yardımcı olmak için en son güvenlik güncelleştirmelerini sağlayabilen Windows 10 gibi modern bir işletim sistemine yükseltmeniz önem taşır. Ayrıca, Microsoft müşteri hizmetleri artık Windows 7 teknik desteği sunamayacaktır.

Ne yapmam gerekir?

Çoğu Windows 7 kullanıcısı için, bundan sonraki önerilen yol Windows 10 bulunan yeni bir cihaza geçmek olacaktır. Günümüzde bilgisayarlar, sekiz yıl önceki ortalama bilgisayardan dikkate değer ölçüde daha az bir ortalama fiyatla daha hızlı, hafif ama yine de güçlü ve daha güvenlidir. Kılavuzumuz, birkaç kolay adımda yeni bir bilgisayar seçmenize yardımcı olabilir.

Windows 10 hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor musunuz?
Daha fazla bilgi edinmek için microsoft sayfasını inceleyin.

Var olan bilgisayarımı Windows 10'a yükseltebilir miyim?

En son donanım özelliklerinden yararlanmak için, Windows 10 bulunan yeni bir bilgisayara geçmenizi öneririz. Alternatif olarak, uyumlu Windows 7 bilgisayarları yazılımın tam sürümü satın alınıp yüklenerek yükseltilebilir. Daha fazla bilgi için bkz. Windows 10'a yükseltmeyle ilgili SSS.

Ücretsiz olarak Windows 10'a nasıl yükseltebilirim?

Windows 10'a ücretsiz yükseltme teklifi 29 Temmuz 2016'da sona erdi. Windows 10'u edinmek için yeni bir cihaz satın almanız ya da uyumlu bir bilgisayarınız varsa mevcut cihazınızdaki sürümü yükseltmek için yazılımın tam sürümünü satın almanız gerekir. Bazı Windows 7 cihazlar Windows 10 ile uyumlu olmadığından veya bu cihazlarda daha az özellik kullanılabildiğinden Windows 10'u eski bir cihaza yüklememenizi öneririz.

Windows 7'yi kullanmaya devam edersem ne olur?

Destek sona erdikten sonra Windows 7'yi kullanmaya devam ederseniz bilgisayarınız çalışmaya devam eder ancak güvenlik riskleri ve virüslere karşı daha savunmasız hale gelir. Bilgisayarınız başlayıp çalıştırmaya devam eder ancak artık Microsoft'tan güvenlik güncelleştirmeleri dahil olmak üzere yazılım güncelleştirmeleri almazsınız.

Windows 7, 14 Ocak 2020'den sonra hala etkinleştirilebilecek mi?

Windows 7 destek sonundan sonra hala yüklenebilir ve etkinleştirilebilir; ancak güvenlik güncelleştirmeleri olmadığından güvenlik risklerine ve virüslere karşı daha savunmasız olacaktır. 14 Ocak 2020'den sonra Microsoft, Windows 7 yerine Windows 10 kullanmanızı kesinlikle önerir.

Internet Explorer, Windows 7'de desteklenmeye devam edecek mi?

Bir Windows 7 cihazda Internet Explorer desteği de 14 Ocak 2020'de sona erecektir. Windows'un bileşeni olarak, Internet Explorer yüklü olduğu Windows işletim sisteminin destek yaşam döngüsünü izler. Daha fazla bilgi için bkz. Yaşam Döngüsü ile İlgili SSS – Internet Explorer.

Windows 7 Enterprise kullanıyorsam ne olur?

Windows'u bir iş ortamının parçası olarak kullanıyorsanız daha fazla bilgi edinmek için öncelikle BT departmanınızla iletişime geçmenizi öneririz ya da bkz. Windows 10 dağıtım desteği.

Windows 7 Embedded ne olacak?

ATM'ler veya benzin pompalar gibi yerleşik cihazlara yönelik Windows bazen bilgisayarlarda kullanılan Windows'un sürümlerinden farklı yaşam döngüsü tarihlerine sahiptir.

Mevcut programlarımı yeni Windows 10 bilgisayara taşıyabilir miyim?

Mümkün olan en iyi deneyim için programlarınızı ve uygulamalarınızı yeni Windows 10 bilgisayarınıza baştan yüklemenizi öneririz. Microsoft Store'da kolayca indirilip yüklenebilen pek çok üçüncü taraf uygulama vardır. Windows 10 bilgisayarınızda görev çubuğundaki simgeyi seçerek veya görev çubuğundaki arama kutusunda "Microsoft Store" araması yaparak Microsoft Store'u açabilirsiniz.

Şu anda Microsoft Store'da sunulmayan tüm yazılımlar için şirketin resmi web sitesine gitmenizi ve Windows 10 sürümünü oradan indirmenizi öneririz. Çok sınırlı olmak kaydıyla, bazı eski yazılımlar Windows 10 ile uyumlu olan güncelleştirilmiş bir sürüme sahip olmayabilir.

Windows 7 destek sonu, Microsoft Office uygulamalarımı nasıl etkileyecek?

Deneyiminiz, çalıştırdığınız Office sürümüne bağlı olarak farklı olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için bkz. Windows 7 destek sonu ve Office. Windows 7'nin artık güvenlik güncelleştirmeleri almayacağını ve cihazınızın güvenlik tehditlerine karşı savunmasız kalacağını unutmamanız önemlidir. Bu nedenle, Windows 7 bilgisayarda Microsoft Office çalıştırıyorsanız, yeni bir Windows 10 bilgisayara geçmenizi öneririz.

Leave a comment